А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Нации и народности, религиозные и светские, бедные и богатые. Алия в Израиль
Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 30 янв 2013, 17:20

Efi писал(а):Цитата:
Efi писал(а):
Назарет не упоминается в дохристианских текстах,


По мнению ряда ученых, Иисус родился в Назарете (а не в Бет-Лехеме, как принято в христианской традиции). В то время Назарет, видимо, считался глубокой провинцией: «...из Назарета может ли быть что доброе?» (Иоан. 1:46)
КЕЭ, том 5.

Я учёным больше доверяю, чем новозаветным басням.
В то время в Назарет, видимо, не проникла ересь превосходства иерусалимского храма и отрицания вечности Мишкана, которую проповедовал тогда учитель Павла Гамлиэль. Назарет же оставался верным Учению Моисея о вечности Мишкана. Так мы можем узнать, что движение против иерусалимского храма зародилось в Назарете. Это движение было противно школе Гамлиэля, а потому и говорили тогда противники Мишкана: "«...из Назарета может ли быть что доброе?» (Иоан. 1:46) Эти слова подтверждают, что было в то время противоборство. Сторонники храма были противниками Мишкана, как и сейчас. Борьба продолжается до сих пор, но очень скоро настанет примирение. Это моё скромное мнение.
Храмопоклонники увидят своё заблуждение и народ с радостью вернется к Торе Моше, к исконной традиции служения Богу через Десятины свои. В Мишкане!
Бог уже сказал, что Ему нужно служение Левитов, профессионалов своего дела. И только в Шатре Собрания! (Числа 18:21-23).
Тора дана на все времена! А потому и МИШКАН - это НАВЕЧНО!

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Efi » 30 янв 2013, 18:12

:low: Иисус вообще нигде не родился: это мифы христианской секты, отпочковавшейся от религии евреев... Родиться от святого духа - это , конечно, интересно, но в иудаизме такого нет прецедента. Иудаизмом не предусмотрено. В истории Иудеи не было и такого героя. Так же как в греческой истории не было ни Зевса с женой Герой, ни Геракла, ни Афродиты, родившейся из пены морской, ни Афины, выпрыгнувшей прямо из головы Громовержца.
Сторонники храма были противниками Мишкана, как и сейчас. Борьба продолжается

Не было из 30 с лишним партий ни одной за Мишкан и Десятины. Так где борьба? Где сторонники храма, где сторонники мишкана. Нету. Никому наш мишкан не нужен... :(

Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 30 янв 2013, 20:52

Efi писал(а):Не было из 30 с лишним партий ни одной за Мишкан и Десятины. Так где борьба? Где сторонники храма, где сторонники мишкана. Нету. Никому наш мишкан не нужен...

Мишкан нужен Богу и всему обществу Израиля.

Efi писал(а): Иисус вообще нигде не родился: это мифы христианской секты, отпочковавшейся от религии евреев... Родиться от святого духа - это , конечно, интересно, но в иудаизме такого нет прецедента. Иудаизмом не предусмотрено. В истории Иудеи не было и такого героя. Так же как в греческой истории не было ни Зевса с женой Герой, ни Геракла, ни Афродиты, родившейся из пены морской, ни Афины, выпрыгнувшей прямо из головы Громовержца.


В новозаветных сказаниях есть два Иисуса. Для того и ум дан евреям, чтобы отличить мифического от настоящего.
Оплевать достойного ученика Моше рабейну, ума много не надо. Чтобы отличить истинного Иисуса от мифического , вот тут надо поработать головой.

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Efi » 31 янв 2013, 05:15

Мишкан - это нам подарок от Бога!
Странно мне, что Мишкан отвергнут не только сынами Израиля, что является самой ужасной ошибкой всего общества Израиля за всю историю народа, но даже и весь христианский мир не придаёт должного значения Мишкану.
Йешуа для того и учил народ, чтобы вернулись сыны Израиля к той исконной традиции служения Богу, где Мишкан играет ведущую роль, является незаменимым инструментом, и является очень важным аспектом ("деталью") в деле Преображения человеческого сознания в мировом масштабе.
Учение Моисея говорит нам о том, что Спасение невозможно в отдельно взятой Стране. Но оно возможно во всём мире при условии, что сыны Израиля сами будут примером для других народов и даже Эталоном служения Богу через Десятины свои. Заповедь Бога о Десятинах просто обязывает Левитов нашего поколения работать только в Мишкане, потому что сказано в Торе Моше - это вечное установление Бога. На все времена! (Числа 18:23). К сожалению, этого понять сейчас не могут даже мудрецы Израиля.
Спасибо Вам, Александр, что напоминаете сынам Израиля о той традиции служения Богу, которую основал сам Моисей в Пустыне.

Dina из Москвы.
January 20, 2013 at 9:45 PM

я.


Cпасибо, Аналемма, за спасибо Александру Сигалову! Так ты еси Dina из Москвы! Какая прелесть! :appl: И спасибо тебе за то, что ты открыла Мишкан всему человечеству!
Замечательно то, что в украинском языке (А Киев - это мать городов русских) МИШКАН - это «помешкання»!
מִשְכָּן, мішкан, «помешкання, місцеперебування») — на єврейській мові це слово означає намет.
Згідно з біблійною книгою Вихід скинія була похідним храмом євреїв під час мандрів пустелею.

Le mot français "tabernacle" est dérivé du latin tabernaculum signifiant "tente, hutte". Tabernaculum est une forme diminutive de taberna.

A taberna (plural tabernae) was a single room shop covered by a barrel vault within great indoor markets of ancient Rome. Each taberna had a window above it to let light into a wooden attic for storage and had a wide doorway. According to the Cambridge Ancient History, a taberna was a “retail unit" within the Roman empire and furthermore was where many economic activities and many service industries were provided, including the sale of cooked food, wine and bread.

На многих языках уже о Мишкане читают, но на китайском еще нет. Жду!
Вот что написано по-сербски:
Табернакл је шатор састанка, павиљон, сеница с ковчегом код старих Јевреја; код римокатолика, то је ковчег, повећа кутија у облику кућице у којој се чува монстранца, посуда са посвећеном хостијом; заштитни кров за кипове, олтаре, гробове и др. (Појављује се и израз табернакул, могуће да је настао од латинске речи taverna).

По-вьетнамски:
Lều Hội Ngộ

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Efi » 31 янв 2013, 06:18

Аналемма,
тебе мой подарок: указание 141 места в Танахе, где говорится о МИШКАНЕ, по-фински Ilmestysmaja
Знать финский необязательно, тут для каждого стиха указано МЕСТО, туда и смотри на перевод. :69:
2.Mooseksen kirja:
27:21 Ilmestysmajassa, ulkopuolella esirippua, joka on lain arkin edessä, hoitakoon Aaron poikineen niitä illasta aamuun asti Herran edessä. Tämä olkoon ikuinen säädös, jota israelilaiset noudattakoot sukupolvesta sukupolveen."
28:43 Ja Aaron ja hänen poikansa pitäkööt ne yllään mennessänsä ilmestysmajaan, tahi kun he lähestyvät alttaria tehdäkseen palvelusta pyhäkössä, etteivät he joutuisi syynalaisiksi ja kuolisi. Tämä olkoon ikuinen säädös hänelle ja hänen jälkeläisilleen."
29:4 Tuo sitten Aaron poikinensa ilmestysmajan ovelle ja pese heidät vedellä.
29:10 Ja tuo mullikka ilmestysmajan eteen, ja Aaron poikineen laskekoon kätensä mullikan pään päälle.
29:11 Ja teurasta sitten mullikka Herran edessä, ilmestysmajan ovella.
29:30 Seitsemänä päivänä on sen hänen pojistaan, joka tulee papiksi hänen sijaansa, puettava ne ylleen, kun hän menee ilmestysmajaan toimittamaan virkaansa pyhäkössä.
29:32 Ja Aaron poikinensa syököön ilmestysmajan ovella oinaan lihan ynnä leivän, joka on korissa.
29:42 Tämä olkoon teillä jokapäiväinen polttouhri sukupolvesta sukupolveen ilmestysmajan ovella Herran edessä, jossa minä ilmestyn teille puhuakseni sinun kanssasi.
29:44 Ja minä pyhitän ilmestysmajan ja alttarin; ja minä pyhitän Aaronin poikinensa pappeina palvelemaan minua.
30:16 Ja ota sovitusrahat israelilaisilta ja käytä ne palvelukseen ilmestysmajassa, että israelilaiset johdatettaisiin muistoon Herran edessä teidän henkenne sovitukseksi."
30:18 "Tee myös vaskiallas vaskijalustoineen peseytymistä varten ja aseta se ilmestysmajan ja alttarin välille ja kaada siihen vettä;
30:20 Kun he menevät ilmestysmajaan, peseytykööt vedessä, etteivät kuolisi; samoin myös, kun he lähestyvät alttaria ja käyvät toimittamaan virkaansa polttamalla uhrin Herralle.
30:26 Voitele sillä ilmestysmaja, lain arkki
30:36 Ja hienonna osa siitä jauhoksi ja pane sitä lain arkin eteen ilmestysmajaan, jossa minä ilmestyn sinulle. Korkeasti-pyhänä se pitäkää.
31:7 ilmestysmajan, lain arkin, armoistuimen sen päälle, kaiken majan kaluston,
33:7 Mutta Mooses otti majan ja pystytti sen leirin ulkopuolelle, jonkun matkan päähän leiristä, ja kutsui sen ilmestysmajaksi; ja jokaisen, jolla oli kysyttävää Herralta, oli mentävä ilmestysmajalle, leirin ulkopuolelle.
35:21 Sitten he tulivat takaisin, jokainen, jonka sydän häntä siihen vaati, ja jokainen, jonka henki oli siihen altis, ja toivat antinsa Herralle ilmestysmajan valmistamista varten ja kaikkea siinä vietettävää jumalanpalvelusta varten ja pyhiä vaatteita varten.
38:8 Ja hän teki vaskialtaan vaskijalustoineen niiden naisten kuvastimista, jotka toimittivat palvelusta ilmestysmajan ovella.
38:30 Siitä tehtiin jalustat ilmestysmajan oveen, vaskialttari ja siihen kuuluva vaskinen ristikkokehys ja kaikki alttarin kalut
39:32 Ja niin valmistui koko työ: asumus, ilmestysmaja. Ja israelilaiset tekivät kaiken, niinkuin Herra oli Moosekselle käskyn antanut; niin he tekivät.
39:40 esipihan ympärysverhot pylväineen ja jalustoineen, esipihan portin uutimen sekä sen köydet ja vaarnat, ja kaikki kalut, joita tarvitaan asumuksen, ilmestysmajan, tehtävissä,
40:2 "Ensimmäisen kuukauden ensimmäisenä päivänä pystytä asumus, ilmestysmaja.
40:6 Ja polttouhrialttari sijoita asumuksen, ilmestysmajan, oven eteen.
40:7 Ja allas sijoita ilmestysmajan ja alttarin välille ja kaada siihen vettä.
40:12 Tuo sitten Aaron poikineen ilmestysmajan ovelle ja pese heidät vedellä.
40:22 Ja hän asetti pöydän ilmestysmajaan, asumuksen pohjoissivulle, esiripun ulkopuolelle
40:24 Ja hän asetti seitsenhaaraisen lampun ilmestysmajaan, vastapäätä pöytää, asumuksen eteläsivulle,
40:26 Ja hän asetti kultaisen alttarin ilmestysmajaan esiripun eteen
40:29 Ja polttouhrialttarin hän asetti asumuksen, ilmestysmajan, oven eteen ja uhrasi sen päällä polttouhrin ja ruokauhrin, niinkuin Herra oli Moosesta käskenyt.
40:30 Ja altaan hän asetti ilmestysmajan ja alttarin välille ja kaatoi siihen vettä peseytymistä varten.
40:32 kun he menivät ilmestysmajaan tahi lähestyivät alttaria, niin he aina peseytyivät, niinkuin Herra oli Moosesta käskenyt.
40:34 Sitten pilvi peitti ilmestysmajan, ja Herran kirkkaus täytti asumuksen;
40:35 eikä Mooses voinut mennä ilmestysmajaan, sillä pilvi oli laskeutunut sen päälle, ja Herran kirkkaus täytti asumuksen.


3.Mooseksen kirja:
1:1 Ja Herra kutsui Mooseksen ja puhui hänelle sisältä ilmestysmajasta sanoen:
1:3 Jos hänen uhrilahjansa on raavaspolttouhri, tuokoon virheettömän urospuolen; ilmestysmajan ovelle hän tuokoon sen, että Herran mielisuosio tulisi hänen osaksensa.
1:5 Ja hän teurastakoon mullikan Herran kasvojen edessä, ja papit, Aaronin pojat, tuokoot veren ja vihmokoot veren ympärinsä alttarille, joka on ilmestysmajan ovella.
3:2 Ja hän laskekoon kätensä uhriteuraansa pään päälle ja teurastakoon sen ilmestysmajan ovella; ja papit, Aaronin pojat, vihmokoot veren alttarille ympärinsä.
3:8 ja laskekoon kätensä uhriteuraansa pään päälle ja teurastakoon sen ilmestysmajan ovella, ja Aaronin pojat vihmokoot sen veren alttarille ympärinsä.
3:13 ja laskekoon kätensä sen pään päälle ja teurastakoon sen ilmestysmajan ovella; ja Aaronin pojat vihmokoot sen veren alttarille ympärinsä.
4:4 Ja vieköön mullikan ilmestysmajan ovelle Herran eteen ja laskekoon kätensä mullikan pään päälle ja teurastakoon mullikan Herran edessä.
4:5 Ja ottakoon se voideltu pappi mullikan verta ja vieköön sen ilmestysmajaan,
4:7 Ja pappi sivelköön sitä verta alttarin sarviin, jolla poltetaan hyvänhajuista suitsutusta Herran edessä ja joka on ilmestysmajassa; mullikan kaiken muun veren hän vuodattakoon ilmestysmajan oven edessä olevan polttouhrialttarin juurelle.
4:14 ja jos sitten rikkomus, jonka he ovat tehneet sitä vastaan, tulee tunnetuksi, niin tuokoon seurakunta mullikan syntiuhriksi ja vieköön sen ilmestysmajan eteen.
4:16 Ja voideltu pappi vieköön mullikan verta ilmestysmajaan.
4:18 Ja hän sivelköön sitä verta alttarin sarviin, joka on Herran edessä ilmestysmajassa; kaiken muun veren hän vuodattakoon ilmestysmajan oven edessä olevan polttouhrialttarin juurelle.
6:16 Ja mikä siitä jää tähteeksi, sen syököön Aaron poikinensa; happamatonna se syötäköön pyhässä paikassa, ilmestysmajan esipihalla he sen syökööt.
6:26 Pappi, joka syntiuhrin uhraa, syököön sen; pyhässä paikassa se syötäköön, ilmestysmajan esipihalla.
6:30 Mutta mitään syntiuhria, jonka verta viedään ilmestysmajaan sovituksen toimittamista varten pyhäkössä, älköön syötäkö, vaan se poltettakoon tulessa."
8:3 ja kokoa kaikki seurakunta ilmestysmajan oven eteen."
8:4 Ja Mooses teki, niinkuin Herra oli häntä käskenyt, ja seurakunta kokoontui ilmestysmajan oven eteen.
8:31 Ja Mooses sanoi Aaronille ja hänen pojillensa: "Keittäkää liha ilmestysmajan ovella ja syökää se siinä ynnä leipä, joka on vihkiäisuhriin kuuluvassa korissa, niinkuin minä olen käskenyt ja sanonut: Aaron poikinensa syököön sen.
8:33 Seitsemään päivään älkää lähtekö ilmestysmajan ovelta, älkää ennenkuin teidän vihkimispäivänne ovat kuluneet umpeen, sillä seitsemän päivää kestää teidän vihkimisenne.
8:35 Ja olkaa seitsemän päivää ilmestysmajan ovella, päivät ja yöt, ja toimittakaa Herran palvelustehtävät, ettette kuolisi; sillä niin on minulle käsky annettu."
9:5 Ja he toivat, mitä Mooses oli käskenyt, ilmestysmajan edustalle, ja koko seurakunta astui esiin ja asettui Herran eteen.
9:23 Ja Mooses ja Aaron menivät ilmestysmajaan, ja kun he tulivat sieltä ulos, siunasivat he kansan. Silloin Herran kirkkaus ilmestyi kaikelle kansalle.
10:7 Älkääkä poistuko ilmestysmajan ovelta, ettette kuolisi, sillä Herran voiteluöljy on teissä." Ja he tekivät, niinkuin Mooses oli sanonut.
10:9 "Viiniä ja väkijuomaa älkää juoko, älä sinä älköötkä sinun poikasi sinun kanssasi, kun menette ilmestysmajaan, ettette kuolisi. Tämä olkoon teille ikuinen säädös sukupolvesta sukupolveen,
12:6 Mutta kun hänen puhdistuspäivänsä pojan tai tyttären jälkeen ovat kuluneet umpeen, vieköön hän vuoden vanhan karitsan polttouhriksi ja kyyhkysenpojan tai metsäkyyhkysen syntiuhriksi ilmestysmajan oven eteen papille.
14:11 Ja puhdistusta toimittava pappi asettakoon puhdistettavan henkilön ja nämä esineet Herran eteen ilmestysmajan ovelle.
14:23 Ja hän vieköön ne papille puhdistustaan varten kahdeksantena päivänä, ilmestysmajan ovelle Herran eteen.
15:14 Ja kahdeksantena päivänä hän ottakoon kaksi metsäkyyhkystä tai kaksi kyyhkysenpoikaa ja tulkoon Herran eteen ilmestysmajan ovelle ja antakoon ne papille.
15:29 Ja kahdeksantena päivänä hän ottakoon kaksi metsäkyyhkystä tai kaksi kyyhkysenpoikaa ja tuokoon ne papille, ilmestysmajan ovelle.
16:7 Sitten hän ottakoon ne kaksi kaurista ja asettakoon ne Herran eteen ilmestysmajan ovelle.
16:16 Ja näin hän toimittakoon pyhäkölle sovituksen israelilaisten saastaisuudesta ja heidän rikoksistaan, olivatpa heidän syntinsä minkälaiset tahansa; näin hän tehköön myös ilmestysmajalle, joka on heidän tykönänsä, keskellä heidän saastaisuuttansa.
16:17 Älköön yhtään ihmistä olko ilmestysmajassa, kun hän tulee toimittamaan sovitusta pyhimmässä, siihen saakka kunnes hän sieltä lähtee ja on toimittanut itsellensä ja perheellensä ja koko Israelin seurakunnalle sovituksen.
16:20 Ja kun hän on loppuun toimittanut pyhäkön ja ilmestysmajan ja alttarin sovittamisen, tuokoon hän sen elävän kauriin.
16:23 Ja Aaron menköön ilmestysmajaan ja riisukoon yltänsä pellavavaatteet, jotka hän oli pukenut päälleen mennessänsä pyhäkköön, ja jättäköön ne sinne.
16:33 ja toimittakoon sovituksen kaikkeinpyhimmälle ja sovituksen ilmestysmajalle ja alttarille sekä sovituksen myös papeille ja kaikelle seurakunnan kansalle.
17:4 eikä tuo sitä ilmestysmajan ovelle antaaksensa sen uhrilahjana Herralle Herran asumuksen edessä, hänet pidettäköön vereen vikapäänä; hän on vuodattanut verta, ja se mies hävitettäköön kansastansa.
17:5 Sentähden israelilaiset tuokoot uhriteuraansa, jotka he ovat teurastaneet kedolla, Herran eteen ilmestysmajan ovelle, papille, ja siellä uhratkoot ne yhteysuhriksi Herralle.
17:6 Ja pappi vihmokoon veren Herran alttarille ilmestysmajan oven edessä ja polttakoon rasvan suloiseksi tuoksuksi Herralle.
17:9 eikä tuo sitä ilmestysmajan ovelle, Herralle uhrattavaksi, se mies hävitettäköön kansastansa.
19:21 Ja mies tuokoon hyvityksenään Herralle vikauhri-oinaan ilmestysmajan ovelle.
24:3 Ulkopuolella esirippua, joka on lain arkin edessä ilmestysmajassa, Aaron hoitakoon sitä niin, että se aina, ehtoosta aamuun asti, palaa Herran edessä. Se olkoon teille ikuinen säädös sukupolvesta sukupolveen.


4.Mooseksen kirja:
1:1 Ja Herra puhui Moosekselle Siinain erämaassa ilmestysmajassa toisen kuukauden ensimmäisenä päivänä, toisena vuotena siitä, kun he olivat lähteneet Egyptin maasta, sanoen:
2:2 "Israelilaiset leiriytykööt kukin lippunsa luo, perhekuntiensa sotamerkkien kohdalle; he leiriytykööt taammas ilmestysmajan ympärille.
2:17 Sitten lähtee liikkeelle ilmestysmaja ja leeviläisten leiri toisten leirien keskellä. Niinkuin olivat leiriytyneet, niin lähteköötkin, kukin kohdallansa, lippukunnittain.
3:7 Ja he hoitakoot sekä hänen että koko kansan tehtäviä ilmestysmajan edustalla, toimittakoot palvelusta asumuksessa.
3:8 Ja he hoitakoot kaikkea ilmestysmajan kalustoa ja israelilaisten tehtäviä, toimittakoot palvelusta asumuksessa.
3:25 Geersonin poikien hoidettavana ilmestysmajassa oli asumus ja teltta, sen peite, ilmestysmajan oven uudin
3:38 Mutta asumuksen eteen, itään päin, ilmestysmajan eteen, auringonnousuun päin, leiriytyivät Mooses ja Aaron ynnä hänen poikansa; heidän hoidettavanaan oli pyhäkkö, se, mikä oli israelilaisten hoidettavana. Mutta syrjäinen, joka ryhtyi siihen, oli surmattava.
4:3 kolmikymmenvuotiset ja sitä vanhemmat aina viisikymmenvuotisiin saakka, kaikki, joiden on palveltava toimittamalla askareita ilmestysmajassa.
4:4 Kehatin poikien palvelustehtävänä ilmestysmajassa olkoon tämä: huolenpito korkeasti-pyhistä.
4:15 Ja kun leirin lähtiessä liikkeelle Aaron ja hänen poikansa ovat valmiiksi peittäneet pyhäkön ja pyhäkön kaiken kaluston, niin tulkoot Kehatin pojat kantamaan, mutta älkööt koskeko pyhäkköön, etteivät kuolisi. Tämä on ilmestysmajasta se, mikä on Kehatin poikien kannettava.
4:23 pidä kolmikymmenvuotisten katselmus ja sitä vanhempien, viisikymmenvuotisiin asti, kaikkien, joiden on palveltava toimittamalla palvelusta ilmestysmajassa.
4:25 he kantakoot asumuksen telttakankaan kaistat ja ilmestysmajan, sen peitteen ja sireeninnahkapeitteen, joka on sen päällä päällimmäisenä, sekä ilmestysmajan oven uutimen
4:28 Tämä on geersonilaissukujen palvelustehtävä ilmestysmajassa; ja he hoitakoot toimensa Iitamarin, pappi Aaronin pojan, johdolla.
4:30 pidä kolmikymmenvuotisten katselmus ja sitä vanhempien, viisikymmenvuotisiin asti, kaikkien, joiden on palveltava toimittamalla palvelusta ilmestysmajassa.
4:31 Ja nämä ovat uskotut heille kannettaviksi heidän toimittaessaan palvelusta ilmestysmajassa: asumuksen laudat, sen poikkitangot, pylväät ja jalustat
4:33 Tämä on merarilaissukujen palvelustehtävä, mitä hyvänsä he toimittavatkin ilmestysmajassa Iitamarin, pappi Aaronin pojan, johdolla."
4:35 kolmikymmenvuotisten ja sitä vanhempien, aina viisikymmenvuotisiin asti, kaikkien, joiden oli palveltava toimittamalla palvelusta ilmestysmajassa.
4:37 Näin paljon oli kehatilaissuvuista katselmuksessa olleita, kaikkia ilmestysmajassa palvelevia, joiden katselmuksen Mooses ja Aaron pitivät sen käskyn mukaisesti, jonka Herra oli Mooseksen kautta antanut.
4:39 kolmikymmenvuotisia ja sitä vanhempia viisikymmenvuotisiin asti, kaikkia, joiden oli palveltava toimittamalla palvelusta ilmestysmajassa,
4:41 Näin paljon oli geersonilaisten suvuista katselmuksessa olleita, kaikkia ilmestysmajassa palvelevia, joiden katselmuksen Mooses ja Aaron pitivät Herran käskyn mukaisesti.
4:43 kolmikymmenvuotisia ja sitä vanhempia viisikymmenvuotisiin asti, kaikkia, joiden oli palveltava toimittamalla palvelusta ilmestysmajassa,
4:47 kolmikymmenvuotisia ja sitä vanhempia, viisikymmenvuotisiin asti, kaikkia, joiden oli palveltava toimittamalla palvelusta ja kantamistyötä ilmestysmajassa,
6:10 Ja kahdeksantena päivänä hän tuokoon kaksi metsäkyyhkystä tai kaksi kyyhkysenpoikaa papille ilmestysmajan ovelle.
6:13 Ja tämä on nasiirilaki: Sinä päivänä, jona hänen nasiirilupauksensa aika on kulunut umpeen, tuotakoon hänet ilmestysmajan ovelle,
6:18 Ja nasiiri ajattakoon hiuksensa, vihkiytymisensä merkin, ilmestysmajan ovella ja ottakoon päänsä hiukset, vihkiytymisensä merkin, ja pankoon ne tuleen, joka palaa yhteysuhrin alla.
7:5 "Ota ne heiltä ilmestysmajan palveluksessa käytettäviksi ja anna ne leeviläisille, kullekin hänen palvelustehtävänsä mukaisesti."
7:89 Ja kun Mooses meni ilmestysmajaan puhumaan Herran kanssa, kuuli hän äänen, joka puhutteli häntä lain arkin päällä olevalta armoistuimelta, molempien kerubien väliltä; ja Herra puhui hänelle.
8:9 Tuo sitten leeviläiset ilmestysmajan eteen sekä kokoa kaikki Israelin kansa.
8:15 Ja senjälkeen leeviläiset menkööt palvelemaan ilmestysmajaa, kun sinä olet puhdistanut heidät ja toimittanut heille heilutuksen.
8:19 Ja minä annoin leeviläiset Aaronille ja hänen pojillensa palvelijoiksi, israelilaisten keskuudesta, suorittamaan israelilaisten puolesta palvelusta ilmestysmajassa ja toimittamaan israelilaisille sovitusta; ja niin israelilaisia ei kohtaa rangaistus siitä, että lähestyvät pyhäkköä.
8:22 Ja senjälkeen leeviläiset menivät toimittamaan palvelustansa ilmestysmajassa Aaronin ja hänen poikiensa edessä. Niinkuin Herra oli Moosekselle leeviläisistä käskyn antanut, niin heille tehtiin.
8:24 "Tämä olkoon voimassa leeviläisistä: Kahdenkymmenen viiden vuoden ikäiset ja sitä vanhemmat menkööt palvelemaan ja toimittamaan palvelusta ilmestysmajassa.
8:26 vaan auttakoon veljiään ilmestysmajassa heidän tehtäviensä hoitamisessa, mutta palvelusta hän älköön enää toimittako. Järjestä näin leeviläisille heidän tehtävänsä."
10:3 Kun niihin molempiin puhalletaan, kokoontukoon sinun luoksesi koko kansa ilmestysmajan oven eteen.
11:16 Silloin Herra puhui Moosekselle: "Kutsu kokoon minua varten seitsemänkymmentä miestä Israelin vanhimpia, jotka tiedät kansan vanhimmiksi ja päällysmiehiksi; tuo heidät ilmestysmajalle, ja he asettukoot sinne sinun kanssasi.
12:4 Niin Herra sanoi äkisti Moosekselle ja Aaronille ja Mirjamille: "Menkää te kaikki kolme ilmestysmajalle." Ja he menivät kaikki kolme sinne.
14:10 Silloin koko seurakunta vaati heitä kivitettäviksi, mutta Herran kirkkaus ilmestyi kaikille israelilaisille ilmestysmajassa.
16:18 Niin he ottivat kukin hiilipannunsa, virittivät niihin tulen ja panivat niihin suitsuketta ja asettuivat ilmestysmajan ovelle; samoin myöskin Mooses ja Aaron.
16:19 Mutta Koorah kokosi heitä vastaan koko seurakunnan ilmestysmajan ovelle. Silloin Herran kirkkaus näkyi koko seurakunnalle.
16:42 Mutta kun kansa kokoontui Moosesta ja Aaronia vastaan, niin he kääntyivät ilmestysmajaan päin, ja katso, pilvi peitti sen, ja Herran kirkkaus näkyi.
16:43 Silloin Mooses ja Aaron menivät ilmestysmajan edustalle.
16:50 Sitten Aaron palasi takaisin Mooseksen luo ilmestysmajan ovelle, ja vitsaus oli tauonnut.
17:4 Pane ne sitten ilmestysmajaan lain arkin eteen, missä minä teille ilmestyn.
18:4 Liittykööt he sinuun ja hoitakoot ilmestysmajan tehtävät, majan kaikki palvelustehtävät; mutta syrjäinen älköön teitä lähestykö.
18:6 Ja katso, minä olen ottanut teidän veljenne, leeviläiset, israelilaisten keskuudesta teille lahjaksi, Herralle annettuina toimittamaan palvelusta ilmestysmajassa.
18:21 Mutta leeviläisille minä annan kaikki kymmenykset Israelissa perintöosaksi, palkkana siitä palveluksesta, jonka he toimittavat ilmestysmajassa.
18:22 Älköötkä muut israelilaiset enää lähestykö ilmestysmajaa, että he eivät joutuisi syynalaisiksi ja kuolisi.
18:23 Ainoastaan leeviläiset toimittakoot palvelusta ilmestysmajassa ja kantakoot tehdyt rikkomukset; se olkoon teille ikuinen säädös sukupolvesta sukupolveen. Mutta heillä älköön olko perintöosaa israelilaisten keskellä.
18:31 Ja sen saatte te ja teidän perheenne syödä missä hyvänsä, sillä se on teille palkka palveluksestanne ilmestysmajassa.
19:4 Sitten pappi Eleasar ottakoon sen verta sormeensa ja pirskoittakoon sen verta ilmestysmajan etupuolta kohti seitsemän kertaa.
20:6 Mutta Mooses ja Aaron menivät seurakunnan luota ilmestysmajan ovelle ja lankesivat kasvoilleen. Silloin näkyi Herran kirkkaus heille.
25:6 Ja katso, muuan mies israelilaisista tuli ja toi veljiensä luo midianilaisen naisen, Mooseksen ja kaiken israelilaisten seurakunnan nähden, kun nämä olivat itkemässä ilmestysmajan ovella.
27:2 ja he asettuivat Mooseksen ja pappi Eleasarin ja päämiesten ja kaiken kansan eteen ilmestysmajan ovelle ja sanoivat:
31:54 Ja Mooses ja pappi Eleasar ottivat kullan tuhannen- ja sadanpäämiehiltä ja veivät sen ilmestysmajaan, että se johdattaisi israelilaiset Herran muistoon.


5.Mooseksen kirja:
31:14 Ja Herra sanoi Moosekselle: "Katso, lähestyy aika, jolloin sinun on kuoltava. Kutsu Joosua, ja asettukaa ilmestysmajaan, niin minä asetan hänet virkaansa." Niin Mooses ja Joosua menivät ja asettuivat ilmestysmajaan.


Joosua:
18:1 Ja kaikki israelilaisten seurakunta kokoontui Siiloon, ja he pystyttivät sinne ilmestysmajan, sittenkuin maa oli tullut heille alamaiseksi.
19:51 Nämä ovat ne perintöosat, jotka pappi Eleasar ja Joosua, Nuunin poika, ja israelilaisten sukukuntien perhekunta-päämiehet jakoivat arvalla Siilossa Herran edessä, ilmestysmajan ovella. Niin he lopettivat maan jakamisen.


1.Samuelin kirja:
2:22 Mutta Eeli oli käynyt hyvin vanhaksi; ja kun hän sai kuulla, mitä hänen poikansa tekivät kaikelle Israelille, ja että he makasivat niiden naisten kanssa, jotka toimittivat palvelusta ilmestysmajan ovella,


1.Kuningasten kirja:
8:4 ja he veivät Herran arkin ja ilmestysmajan sinne, sekä kaiken pyhän kaluston, joka oli majassa; papit ja leeviläiset veivät ne sinne.


1.Aikakirja:
6:32 He palvelivat veisaajina ilmestysmajan asumuksen edessä, kunnes Salomo rakensi Herran temppelin Jerusalemiin; he toimittivat virkaansa, niinkuin heille oli säädetty.
9:21 Sakarja, Meselemjan poika, oli ovenvartijana ilmestysmajan ovella.
23:32 Niin heidän oli hoidettava ilmestysmajan ja pyhäkön tehtävät sekä ne tehtävät, jotka heidän veljillään Aaronin pojilla oli palvellessaan Herran temppelissä.


2.Aikakirja:
1:3 ja niin Salomo ja koko seurakunta hänen kanssaan menivät uhrikukkulalle, joka oli Gibeonissa, sillä siellä oli Jumalan ilmestysmaja, jonka Herran palvelija Mooses oli tehnyt erämaassa.
1:6 Ja Salomo uhrasi siellä Herran edessä ilmestysmajan vaskialttarilla; hän uhrasi sen päällä tuhat polttouhria.
1:13 Käytyään uhrikukkulalla, joka oli Gibeonissa, Salomo palasi ilmestysmajalta Jerusalemiin ja hallitsi Israelia.
5:5 ja he veivät arkin ja ilmestysmajan sinne, sekä kaiken pyhän kaluston, joka oli majassa; leeviläiset papit veivät ne sinne.


Hesekiel:
41:1 Sitten hän vei minut temppelisaliin ja mittasi seinäpatsaat; ne olivat kuutta kyynärää leveitä kummallakin puolella: ilmestysmajan leveys. >> Jakeen lisätiedot


Hakuehdolla löytyi 141 jaetta.

Мрако Бес
Замшелый консерватор
Замшелый консерватор
Сообщения: 73234
Зарегистрирован(а): 26 ноя 2001, 02:00
Откуда: Сад расходящихся Петек

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Мрако Бес » 31 янв 2013, 06:41

вот такая летка-йенька :sm1:
It's Yuuuuge

https://www.youtube.com/watch?v=EEA33bAXyNM


Путь Самурая — это смерть.

Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 31 янв 2013, 18:35

[
Efi писал(а):Аналемма,
тебе мой подарок: указание 141 места в Танахе, где говорится о МИШКАНЕ, по-фински Ilmestysmaja

Efi,
большое спасибо за хороший подарок. Это не только мне. Эти знания нужны тем, кто пока не любит Мишкан.
Когда будут знания, тогда появится и любовь к Мишкану. Спасибо и :neon: !

Efi писал(а):Cпасибо, Аналемма, за спасибо Александру Сигалову! Так ты еси Dina из Москвы!

Не стоит Вашего внимания, сэр! И Вам спасибо, что интересуетесь и заходите на сайт А.Сигалова. Он переработал груды информации, чтобы добыть крупицы знания о Мишкане. Это сейчас люди не понимают какую важную работу он делает. А когда осознают роль и значение Мишкана для мирной жизни на Земле, тогда не поверят и сами, что Мишкан так долго был в небрежении у сыновей Израиля.
Efi писал(а): И спасибо тебе за то, что ты открыла Мишкан всему человечеству!

Это громко сказано, но я действительно многим говорила и писала о Мишкане, когда даже евреи Израиля на вопрос: "Почему в Израиле нет Мишкана?", отвечали вопросом: "Ма зэ Мишкан?". Было и такое на заре возрождения Мишкана.

На картинке. Детали Мишкана на сайте А.Сигалова.
Вложения
Детали Мишкана на сайте А.Сигалова..jpg к.jpgкоп4.jpg
Детали Мишкана на сайте А.Сигалова..jpg к.jpgкоп4.jpg (46.2 КБ) 4885 просмотров

Мрако Бес
Замшелый консерватор
Замшелый консерватор
Сообщения: 73234
Зарегистрирован(а): 26 ноя 2001, 02:00
Откуда: Сад расходящихся Петек

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Мрако Бес » 31 янв 2013, 18:52

Аналемма писал(а):Он переработал груды информации, чтобы добыть крупицы знания о Мишкане.


в навозной куче гегелевской философии он нашёл рациональное зерно :sm1: :sm1: :sm1:
It's Yuuuuge

https://www.youtube.com/watch?v=EEA33bAXyNM


Путь Самурая — это смерть.

Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 31 янв 2013, 18:53

Мрако Бес писал(а):вот такая летка-йенька :sm1:


:p2: :neon:

Спасибо, что нас не забываете! Заходите почаще! Радуйте нас! :a6:

Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 31 янв 2013, 19:04

Мрако Бес писал(а):Аналемма писал(а):
Он переработал груды информации, чтобы добыть крупицы знания о Мишкане.


в навозной куче гегелевской философии он нашёл рациональное зерно :sm1: :sm1: :sm1:


Брось ты хмуриться сурово Видеть всюду тьму Что-то я тебя корова толком не пойму Наклони поближе ухо утешай меня Пеструха Очень трудно без участья сердцу моему.

Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 31 янв 2013, 19:24

Мрако Бес писал(а):в навозной куче гегелевской философии он нашёл рациональное зерно

Сокровища чаще всего находят в грязи, а на витрине магазина лежат подделки.
Ты помнишь, товарищ, учение Маяковского?
Поэзия — та же добыча радия.
В грамм добыча, в год труды.
Изводишь единого слова ради
Тысячи тонн словесной руды.

А ты знаешь, сколько надо перелопатить информации, чтобы добыть малейшую деталь Мишкана?

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Efi » 31 янв 2013, 19:38

Mischkan (hebräisch מִשְׁכַּן) ist eine von mehreren Bezeichnungen für das transportable Heiligtum, welches nach dem biblischen Text das Volk Israel auf seinen Wanderungen nach dem Auszug aus Ägypten mitführte, bevor ein permanentes Zentralheiligtum errichtet wurde.

Красиво написано о мишкане по-немецки: мишкан - одно из нескольких наименований переносной святыни, которую , согласно библейскому тексту, народ Израиля носил с собой во время исхода своего из Египта, прежде чем было установлено постоянное место.
:a6:

Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 31 янв 2013, 19:50

Efi писал(а):Красиво написано о мишкане по-немецки: мишкан - одно из нескольких наименований переносной святыни, которую , согласно библейскому тексту, народ Израиля носил с собой во время исхода своего из Египта, прежде чем было установлено постоянное место.


Написано красиво, но не совсем правильно. У мобильного Мишкана не может быть постоянного места.

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Efi » 31 янв 2013, 22:03

Почему? Мишкан не мог быть на веки вечные мобильным: когда-нибудь древние евреи должны же были осесть в Стране обетованной и построить свой Храм в своей столице. В истории нашего народа есть статика и есть динамика. Согласно Талмуду, Мишкан находится глубоко в подземелье под Храмовой горой.
Так, Иисус Навин (Иехошуа бин Нун) поставил жертвенник на горе Эвал около Сихема (Шхема), Гидеон — в Офре, Самуил (Шмуэль) — в Мицпе и в Раме. Саул построил жертвенник на поле битвы, Давид — на гумне Орны (месте будущего Храма). Народные собрания также происходили в различных городах: при Иисусе Навине — в Сихеме, при Самуиле — в Мицпе, Гиве, Гилгале, между тем как Скиния стояла в Силоме, Нове, Гибеоне.
После завоевания Иерусалима царь Давид построил там для Ковчега новую скинию, с тем, чтобы перенести духовный центр в Иерусалим. Ковчег был торжественно доставлен туда, где был помещён в особый шатёр из драгоценных ковров. Однако Скиния Моисея и медный её жертвенник оставались по-прежнему в Гибеоне, и именно этот жертвенник считался в то время главным.
После постройки царём Соломоном Храма (около 950 г. до н. э.) Ковчег Завета со всеми принадлежностями Скинии был торжественно перенесён туда. С этого времени скиния больше не упоминается. Согласно преданию, она была укрыта в подземном тайнике под Храмом.

Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 01 фев 2013, 06:13

Efi писал(а):
После завоевания Иерусалима царь Давид построил там для Ковчега новую скинию, с тем, чтобы перенести духовный центр в Иерусалим
.


Efi, это же не Учение Моисея, а просто произвол царя Давида записан в хрониках Израиля. Эта цитата говорит нам о том, что так было, но это не означает, что так и должно быть.
Efi писал(а):
После постройки царём Соломоном Храма (около 950 г. до н. э.) Ковчег Завета со всеми принадлежностями Скинии был торжественно перенесён туда. С этого времени скиния больше не упоминается. Согласно преданию, она была укрыта в подземном тайнике под Храмом
.

Ковчег Завета всегда должен быть в Мишкане, там ему отведено специальное место на все времена. Есть приказ Бога! Следовательно, торжество было подобно тому, которое услышал Моше в стане Израиля, когда они бесились около Золотого тельца. Это история! А Учение Моисея совсем о другом.
Efi писал(а):С этого времени скиния больше не упоминается. Согласно преданию, она была укрыта в подземном тайнике под Храмом.

"Прежняя Скиния", которая от Моисея была разрушена за 14 лет до смерти Иисуса Навина. Следовательно, в подземном тайнике была спрятана не Скиния Моисея, а какая-то чертовщина, которую называли тоже Скинией, то есть Мишканом. Возможно, что это была та самая "Скиния Давида", которая из драгоценных ковров.
Efi писал(а):После завоевания Иерусалима царь Давид построил там для Ковчега новую скинию, с тем, чтобы перенести духовный центр в Иерусалим. Ковчег был торжественно доставлен туда, где был помещён в особый шатёр из драгоценных ковров.

Но мы никогда не сможем поставить знак равенства между "Прежней Скинией Моисея" из чистого золота и новой палаткой Давида из драгоценных ковров, если есть у нас хотя бы одна извилина в голове.

Тема эта так и называется: " А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?
Прежняя Скиния от Моисея была из чистого золота. Давид же поместил Ковчег Завета "в особый шатёр из драгоценных ковров". Есть разница?
В Торе Моше есть приказ Бога чтить Святилище Бога по имени Мишкан. И нет ни слова про Скинию Давида.
Отсюда можем сделать вывод, что История Израиля очень сильно отличается от Учения Моше рабейну. А это означает, что Скиния Давида из драгоценных ковров - это ошибка всего общества Израиля.

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Efi » 01 фев 2013, 06:58

;) что было, то сплыло.
http://www.youtube.com/watch?v=MHa7Lta26gM
http://www.youtube.com/watch?v=9xmEuImh57k
Ах пане, панове,
Ах пане, панове,
Ах пане, панове, да тепла нет ни на грош.
Что было, то сплыло,
Что было, то сплыло,
Что было, то сплыло, того уж не вернешь.

Музыка Б. Окуджава, слова А. Осецка, русский текст Б. Окуджава.

Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 01 фев 2013, 07:40

Efi писал(а):
Ах пане, панове,
Ах пане, панове,
Ах пане, панове, да тепла нет ни на грош.
Что было, то сплыло,
Что было, то сплыло,
Что было, то сплыло, того уж не вернешь.

Efi,
спасибо! Порадовал песенкой с утречка.
Но Мишкан-то вернётся и очень скоро!
Надо только верить Моисею, и тогда всё будет у народа Израиля - много тепла и много грошей.

Efi
Ветеран мега-форума
Сообщения: 74925
Зарегистрирован(а): 20 июл 2003, 02:49
Откуда: Ариэль

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Efi » 01 фев 2013, 16:39

Но мы никогда не сможем поставить знак равенства между "Прежней Скинией Моисея" из чистого золота и новой палаткой Давида из драгоценных ковров, если есть у нас хотя бы одна извилина в голове.

Тема эта так и называется: " А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?
Прежняя Скиния от Моисея была из чистого золота. Давид же поместил Ковчег Завета "в особый шатёр из драгоценных ковров". Есть разница?
В Торе Моше есть приказ Бога чтить Святилище Бога по имени Мишкан.

:23
Тем более мы никогда не сможем поставить знак равенства между "Прежней Скинией Моисея" из чистого золота и новым "Мишканом", подделкой под Мишкан-скинию завета, который ты предлагаешь соорудить невесть где, если есть у нас хотя бы одна извилина в голове. В Торе Моше есть приказ Бога чтить то древнее Святилище Бога по имени Мишкан, вот мы и чтим тот, который носили предки наши по пустыне. А новый, который ты предлагаешь "восстановить", "Мишкан - прежнюю Скинию", уже был бы профанацией полной, как если мы бы восстанавливали на месте современного Бейт-Эля тот древний на месте арабской деревни Бетиин, да только то уже не был бы Мишкан, а был бы моделью Мишкана, с нулевой святостью, музейной реинкарнацией его. Как саркофаг с египетской мумией в Эрмитаже, на который посетители глазеют, не совершая при том никаких религиозных церемоний, которые определенно были предписаны египетской религией.
Надо искать тот, подлинно аутентичный, который пропал, был, якобы, разрушен за 14 лет до смерти Иисуса Навина. Не мог он быть разрушен! Это святотатство.
:p8:

Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 02 фев 2013, 19:27

Efi писал(а):Не мог он быть разрушен! Это святотатство.

:a3: Наконец-то раздался голос разума! Да, мудрый Ефи, я тоже называю это деяние Иисуса Навина святотатством.
Тебе трудно поверить, что такое святотатство могло совершиться в Израиле. Я бы тоже не хотела этому верить, но приходится смотреть правде в глаза. А она спрашивает нас: - А зачем же Иисус Навин строил тогда новый "мишкан" из камней? Зачем он куда-то спрятал Золото Мишкана, да так хитро и далеко, что даже следопыт Ефи до сих пор не может найти и следов "Прежней Скинии"? Где же Золото Мишкана?
Моя мамочка говорила всегда: - "подальше положишь - поближе возьмешь", а её зять поправлял всегда: - "Подальше положишь - хрен найдёшь".
Если три тысячи лет сыны Израиля не могут найти тот самый Заветный Мишкан, то как же далеко Иисус Навин его запрятал? Где искать будем? Говорят, что Ковчег Завета нашелся в Эфиопии в деревне Аксум.
Люди бывали там и писали про Ковчег Завета в Аксуме. По преданию жителей деревни его привез туда Менелик, сын Соломона от царицы Савской. Я читала интересную статью про это в "ИВ" №51 от 26 марта 1995 года.
Эта легенда заинтересовала английского ученого Грэхема Хэнкока, он провел несколько лет в Эфиопии, собирал по крупицам информацию о Ковчеге, а затем опубликовал книгу "The Sign and the Seal" ("Знак и печать"), где утверждает, что действительно Кочег Завета находится в Эфиопии.
Последний раз редактировалось Аналемма 02 фев 2013, 21:17, всего редактировалось 2 раза.

Аватара пользователя
Аналемма
Участник со стажем
Сообщения: 695
Зарегистрирован(а): 07 ноя 2012, 15:35

Re: А если восстановить Мишкан - "прежнюю Скинию"?

Сообщение Аналемма » 02 фев 2013, 19:28

Аналемма писал(а):Эта легенда заинтересовала английского ученого Грэхема Хэнкока, он провел несколько лет в Эфиопии, собирал по крупицам информацию о Ковчеге, а затем опубликовал книгу "The Sign and the Seal" ("Знак и печать"), где утверждает, что действительно Кочег Завета находится в Эфиопии.

Если это Ковчег из храма Соломона, то там должны быть и Скрижали Завета. Странно только, почему до сих пор этот Ковчег Завета не вернулся в Израиль?


Вернуться в «Израиль»




  Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 27 гостей